Birmingham

The David Riley Memorial Prize for Guitar
Grade 8
Samuel Preston

The Beryl Chempin Prize
Grade 7 Piano
Sebastian James Carrington

The Beryl Chempin Prize
Grade 8 Piano
Renee Chang

The Beryl Chempin Prize
Grade 7 Piano
Josephine Futterer

Blackburn

The Marie Earle Prize for Pianoforte
Grade 6 Piano
Christopher Richardson

The Frances E Walker Memorial Prize for Instrumental Music
Grade 8 Violin
Rowanne Simpson

Blackheath

The Philippa Nankivell-Aylett Memorial Prize for Pianoforte
Grade 4
Grace Leung

Bournemouth

The Edie Marr Prize - Bournmouth & New Milton
Grade 6 Piano
Bryn Turner

Bradford

The Ada Ingham Memorial Prize
Grade 6 Piano
Isabel Almond

The Irene Martin Prize for Pianoforte
Grade 8
Alex Chantrell

Brighton

The Amina Lucchesi Memorial Prize for Violin or Viola
Grade 8 Violin
Bethany Margaret Geoghegan

The Mimi Scharrer Memorial Prize for Voice
Grade 8 Singing
Francesca Amewudah-Rivers

Bristol

The Sylvia J Frost Memorial Prize
Grade 6 Piano
Joseph Cuthbert

Grade 7 Piano
Rose-Pian Hodgson

Cambridge

The Vivienne Scott Memorial Prize for Pianoforte
Grade 4
Isabella Wickham

Cardiff

The Dorothy Grace Atkinson Prizes for Pianoforte
Grade 6
Charlotte Si Lok Kwok
Dylan Oshnoei
Laura Kate Walsh

Grade 7
Huw Anthony Boucher
Amy Cromie
Benjamin Lock

Grade 8
Mared Heledd Browning
Matthew Chung
Owen Putter

The ISM South Wales Centre Prize
Grade 8 Piano
Owen Putter

The Mr Jeffreys & Mrs Christina Jeffreys Memorial Prize for Wales
Grade 8 Piano
Owen Putter

The Sheila Mossman Memorial Prizes for Pianoforte
Grade 6
Charlotte Si Lok Kwok

Grade 7
Amy Cromie

Grade 7
Benjamin Lock

Crewe

The William Henry Wilcox Memorial Prize
Grade 7 Piano
Matthew Brett
Pat Page

Grade 8 Piano
Emma Coleman

Croydon

The Marjorie Baldwin Bequest for Pianoforte Candidates from Croydon
Grade 5
Finlay Johnston

Grade 6
Daniel Brownless

Grade 7
Verity Burcombe

Grade 8
Frances Cook

Derby

Philip F Walsh Memorial Prizes for Clarinet
Grade 7
Oliver Whittingham

Dublin

Philip F Walsh Memorial Prizes for Ireland
Grade 8 Violin
Andrew Molloy

Dundee

Dundee District Prizes - Nora C Leggatt Prizes for Pianoforte
Grade 6
Abhisri Chaudhuri

Grade 7
Robert Zhan

Dunfermline

The Alice Calder Memorial Prize
Grade 7 Piano
Scott Ewing

Grade 8 Piano
Paraschiva Florescu

Durham

The Margaret Harle Memorial Prize for Woodwind
Grade 8 Flute
Isaac Walton

Ealing

The Laura Marco Prize
Grade 8 Flute
Pooja Low

East Grinstead

Marguerite Swan Memorial Prizes for Violoncello
Grade 8
Felix Rosenboom

Edinburgh

The Sheila Mossman Memorial Prizes for Pianoforte
Grade 7
Yuki Torii

The Elizabeth J Ehrlich Prize for Singing
Grade 8
Clara Hyder
Jenny Jackson

Epsom

The Sheila Mossman Memorial Prizes for Pianoforte
Grade 8
Drake Gritton

Finchley

The Dorothy Fryer Memorial Prizes for Pianoforte (Grade 5)
Grade 5
Grace Henry
Jian Hui Mo

The Dorothy Fryer Memorial Prizes for Pianoforte (Grade 7/8)

Grade 8
Francesca Di Cecio
Nikki Forth
Joseph Sun

Glasgow

The Lindsay Lamb Memorial Bursary
Grade 8 Piano
Liana Storey

The Nivena MacDuff Prize for Pianoforte
Grade 3
Jonathan James Smith

Grimsby

The Alma Machin Prize
Grade 4 Piano
Thomas Christie

Harpenden

Marguerite Swan Memorial Prizes for Violoncello
Grade 7
Christopher Lenthall

Harrogate

The Audrey Pass Memorial Prize
Grade 5 Piano
Yuan Xu

The Audrey Pass Memorial Prize for Singing
Grade 5
Hannah Shimwell

Lloyd Hartley Memorial Prizes for Pianoforte in Harrogate
Grade 6
Sophie Priestley

Grade 8
Alexander Dallas

Huddersfield

The Bessie Brearley Prize
Grade 8 Organ
Mark Ellis

The David Cawthra Memorial Prize
Grade 4 Piano
Rebecca Martin

Huddersfield District Prizes for Pianoforte
Grade 5
Trishna Sargunarajan

The Elsie Roberts Prize for Pianoforte
Grade 7
Scarlett Kaye

Inverness

The Sheila Mossman Memorial Prizes for Pianoforte
Grade 7
Hattie McGregor

Ipswich

Ann Barbanell Prize
Grade 8 Piano
Harrison Cole

Isle of Man

Alan Pickard Prize for the Isle of Man: Grades 1 - 5
Grade 1 Piano
Emily Elizabeth Nodwell

Grade 2 Guitar
Thomas Hannah

Grade 2 Singing
Anna Radcliffe

Grade 5 Piano
Annabel King

Alan Pickard Prize for the Isle of Man: Grades 6 - 8
Grade 6 Piano
Ruth Kane

Kendal

The Peter & Elizabeth McEwan Memorial Prize
Grade 5 Piano
Jenny Hucknall

William Simpson Rickaby Memorial Prize
Grade 8 Violin
Alistair Burton

King’s Lynn

The Evelyn Rose Phillips Memorial Prizes for Pianoforte
Grade 8
Ashley Thorpe

Lancaster

Lloyd Hartley Memorial Prizes for Pianoforte in Lancaster
Grade 8
Sanjana Mathew

Patricia Willis Prize for Piano
Grade 7
Thomas Burrows

The Vinnie Willis Memorial Prize for Violin
Grade 8
Emma Coombs

Leeds

Lloyd Hartley Memorial Prizes for Pianoforte in Leeds
Grade 6
Nick Broadhead

Grade 7
Harvey Broadhead-Nriapia
Ruth Spindlow

Grade 8
Jake Jones

Marguerite Swan Memorial Prizes for Violoncello
Grade 6
Frances Aylward

Limerick

Philip F Walsh Memorial Prizes for Ireland Grade 7 Flute
Eileen Cleary

Liverpool

The May Frizzel Memorial Prize
Grade 8 Trumpet
Edward Carew

The Sheila Mossman Memorial Prizes for Pianoforte
Grade 8
Robert Richardson

Miss Margaret Wethered Prizes
Grade 4 Violin
David Alexander Coyne

Grade 6 Piano
Daniel Greenway

Manchester

The Besso Memorial Prize for Pianoforte
Grade 5
Frances Lole

The Sheila Mossman Memorial Prizes for Pianoforte
Grade 8
Jack Kailong Campbell

Philip F Walsh Memorial Prizes for Clarinet
Grade 8
Jack William Reddick

Middlesbrough

The Derek Henderson Memorial Prize
Grade 8 Flute
Naomi Hastings

Monmouth

The Gwent Foundation Award
Grade 8 Alto Sax
Karen Millar

Muswell Hill

The Dorothy Fryer Memorial Prizes for Pianoforte
Grade 5
Luke Manzini

Newcastle-upton-Tyne

The Sir William Bigge Memorial Prize
Grade 7 Flute
Isabella Thorneycroft

Newport (Gwent)

The Gwent Foundation Award
Grade 7 Harp
Caitlin Prowle

Norwich

Saxton Noble Memorial Prizes
Grade 6 Piano
Ellice Chen

Grade 7 Tenor Sax
David Grounds

The Evelyn Rose Phillips Memorial Prizes for Pianoforte
Grade 7
Mei Yan Lau

Nottingham

The Nellie Greenhill Memorial Prize
Grade 5 Piano
George Bird
Grade 6 Piano
Bethany Sharples
Grade 8 Piano
Anna Mcauley

Nottingham Central

The Nellie Greenhill Memorial Prize
Grade 7 Piano
Elizabeth Harrison

Oxford

Miss Edith Oulton De Pauley Prize
Grade 7 Singing
Emily Coatsworth

Peterborough

The Maxima Mercer Memorial Prize
Grade 8 Piano
William J. M. Jones

Plymouth

Mrs Hamilton Akaster Prize for Strings
Grade 6 Violin
Shaun Foster

Preston

The Florence Purdy Memorial Prize
Grade 7 Violin
Kimberley Brownrigg

Sheffield

The Winifred Liversidge Prizes
Grade 8 Piano
David Alexander-Barnes
Benjamin James Cairns
Philippa Hughes
Daniel Mills
William Shen
James Waterhouse

Sheringham & Cromer

The Frances M L Willden and Margaret D Willden Prize
Grade 8 Organ
George Jefford

Shrewsbury

The Sheila C Freeman Cello Prize
Grade 8
Sophie Iddles

The Sheila Mossman Memorial Prizes for Pianoforte
Grade 6
Hannah Sears

St. Andrews

The Alice Calder Memorial Prize
Grade 6 Piano
Emma Busby

Stockton-on-Tees

The Frank Tiesing Memorial Prize
Grade 5 Violin
James Chen

Sunderland

The Arthur Dickeson Memorial Prize
Grade 5 Singing
Achsah Adelene Finney

The Amy Mills Robertson Prize
Grade 6 Piano
Dominic Kirby

Sutton

Carshalton Music Prize
Grade 6 Piano
Jasdeep Dhingra

Grade 8 Alto Sax
Joseph Mackley

Swansea

The Mr Jeffreys & Mrs Christina Jeffreys Memorial Prize for Wales
Grade 7 Piano
Thomas Olsen

The Sheila Mossman Memorial Prizes for Pianoforte
Grade 6
Catrin Morris

The Don Preece Memorial Prize
Grade 8 Cello
Rhian Kerr Hutchings

Taunton

The ‘Vicars Close’ Prizes for Pianoforte and Violin
Grade 6 Piano
Thomas Hopwood

Grade 6 Piano
Alec Sprague

Grade 7 Piano
Suet Wing Chan

Thanet

The Thanet Prize for Pianoforte
Grade 7
Joe Parrish

The Leslie Wheeler Prize
Grade 6 Piano
Molly Hey

Tunbridge Wells

Marguerite Swan Memorial Prizes for Violoncello (Grades 1-5)
Grade 5 Cello
Andrea Hutson

Marguerite Swan Memorial Prizes for Violoncello (Grades 6-8)
Grade 6 Cello
Ruairi Pringle

Wells

The ‘Vicars Close’ Prizes for Pianoforte and Violin
Grade 7 Piano
Dillon Whitehead

Grade 8 Piano
Nina Savicevic

Grade 8 Piano
Xavier Taschini

Wolverhampton

The Ralph Bassett Prizes for Wolverhampton
Grade 5 Violin
Caelan Ferguson
Keira Sehdeva
Helena Snape

Grade 6 Cello
Jessica Barnett

Grade 6 Violin
Katy Snape

Grade 7 Violin
Poppy Adams
Johanna Lee

The Fred Southall Prize
Grade 5 Piano
Alice Espin-Bradley

Grade 8 Theory
Stephanie A Palmer-Hayward

Yeovil

The ‘Vicars Close’ Prizes for Pianoforte and Violin
Grade 7 Piano
Andrew Priest

Grade 8 Piano
Isabella Elwes

Grade 6 Piano
Emma Dawson


Next: Thank you

This website uses cookies to improve your experience. By using our website, you are agreeing to our cookie policy and consent to our use of cookies. Find out more.